Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

 

Összegyűjtöttünk pár kérdést, ami hasznos lehet az átállással kapcsolatban, de ha maradt még kérdése,

 írjon nekünk!

 

 

  • Mikortól kerül át az Egyetem alapítványi fenntartásába?

A Magyar Kormány és a Fenntartónk márciusban bejelentett döntése alapján a Miskolci Egyetem fenntartó jogai 2020. augusztus 1. hatállyal egy állami vagyonkezelő alapítványhoz kerülnek, amelynek létrehozása, a feltételek kialakítása még jelenleg folyamatban van.

 

  • Miért jó a modellváltás az egyetemnek?

A gazdasági folyamatok, a fejlődés és az innovációra való igény a XXI. századra egy, a jelenleginél rugalmasabb, az igényekhez alkalmazkodni és időben reagálni tudó intézményi működést követel meg. A Miskolci Egyetem jelenlegi működési modellje több kritikus ponton akadályozza egyetemünket abban, hogy a társadalmi-gazdasági igényekre rugalmasan reagáló intézményként funkcionáljon. A megújulás után megnyílik előttünk a lehetőség, hogy gördülékenyebb és tartalmasabb együttműködést alakítsunk ki az aktuális piaci szereplőkkel, ezáltal saját bevételszerző képességünk fejlődjön. Emellett segíti az egyetemet abban, hogy képzéseink is alkalmazkodjanak a társadalmi, a tudományos és a piaci igényekhez, amely a jelentkezők számára is vonzóbbá teszi a Miskolci Egyetemet.

 

  • Miért jó a modellváltás az államnak?

A változások bevezetése után a Miskolci Egyetem gyorsabban lesz képes reflektálni a befolyó igényekre, amely dinamikusabb fejlődést tesz lehetővé számára. Egyszerre leszünk alkalmasak együttműködni a tudományos- és a versenyszféra szereplőivel, valamint megőrizni hagyományainkat, tovább fejleszteni és erősíteni, majd kiemelni kiválóságainkat. Az ország célja, hogy versenyképes egyetemeken globálisan elismert versenyképes tudást biztosítson a magyar állampolgárok számára. A Miskolci Egyetem karai és intézete ebben a tekintetben egyedi és kiemelkedő tudást képesek biztosítani a jövőben is.

 

  • Az átállás után lesz még szenátus?

A szenátus, mint vezető testület továbbra is megmarad, amely a jövőben is meghatározza a Miskolci Egyetem oktatási és kutatási feladatait. A szenátust változatlanul delegált, választott, valamint hivataluknál fogva jogosult tagok alkotják majd, amelyet továbbra is a rektor irányít. A kancellár felel továbbra is az egyetem hosszútávon fenntartható gazdasági működéséért.

 

  • Ki lesz a fenntartó? Ez mit jelent pontosan?

2020. augusztus 1-től a Miskolci Egyetem fenntartói jogai az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól átkerülnek egy, az állam által létrehozandó állami vagyonkezelő alapítványhoz. Az Egyetem ezzel kikerül az állami egyetemek köréből és államilag elismert, közhasznú, nem állami (magán) felsőoktatási intézménnyé válik. Az alapítvány feladata a Miskolci Egyetem alapítói, fenntartói jogainak gyakorlása, működési feltételeinek, intézményfejlesztési céljainak megvalósítása lesz, amelynek érdekében kezeli az alapító, valamint az alapítványhoz csatlakozók által nyújtott vagyont.

Elkészül majd a vagyonkezelő alapítvány alapító okirata, amely tartalmazni fogja az Alapítvány célját, tevékenységét, induló vagyonát, valamint vezető és ellenőrző szerveinek tagságát. A kuratórium leendő tagjait várhatóan a tárcavezető mint az alapító Magyar Állam nevében eljáró Kormány képviselője kéri fel majd.

 

  • Kikből fog állni a fenntartó alapítvány kuratóriuma? Ki jelöli az elnököt és a tagokat?

A fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökét és tagjait a hamarosan megszülető jogszabály szerint jelölik ki. A jogszabály kihirdetése, valamint a Magyar Közlönyben való megjelenése, és az azt követő intézkedések után lesznek erről pontosabb információk, amelyeket közzé teszünk majd.

 

  • Hány tagú lesz a kuratórium?

A kuratórium létszámát a vagyonkezelő alapítvány készülő alapító okirata fogja tartalmazni.

 

  • Megszűnik-e a jelenlegi konzisztórium?

A jelenlegi konzisztórium megszűnik. A felálló alapítványi kuratórium mellett azonban létre fog jönni egy felügyelő bizottság, amellyel kapcsolatban szintén a következő hónapokban elkészülő alapító okirat fog rendelkezni.

 

  • Hogyan lesz versenyképesebb az egyetem az alapítványi fenntartás miatt?

Az egyetem számára a modellváltás egyfajta befektetés a jövőbe. A piaci szereplőkkel kialakítandó együttműködéseinkben a korábban túlzottan kötött keretek átalakulnak, a versenyszférához sokkal közelebb álló működési formát tudunk létrehozni. Jelenleg a ránk vonatkozó felsőoktatási törvény és az államháztartási törvény nem teszi lehetővé számunkra érdemben a vállalkozási tevékenységet, a felhalmozást, tartalékképzést. Ez a lehetőség megnyílik az intézmény előtt a modellváltással, így a saját bevételszerző képesség számottevően nő. Ez hozzásegít minket ahhoz, hogy képzéseinkkel, kutatásainkkal, megújuljunk, szakembereink és hallgatóink munkája, tudása minél szélesebb körben nélkülözhetetlenné váljon. A 2021. január 1. és 2022. január 1. között időszakban két ütemben 15-15%-os béremelést tervezhet intézményünk, illetve új pályázati lehetőségek is segítik majd az Egyetem működését.

Ezentúl tehát lehetőségünk lesz az eddig ki nem aknázott szakmai lehetőségekkel élve növelni a Miskolci Egyetem hazai és nemzetközi ismertségét és elismertségét.

 

  • Fokozatos lesz-e az átalakulás?

Az átalakulás fokozatos lesz. A 2020. augusztus 1-étől induló új működési formát számos döntés és előkészítő munka előzi meg mind Magyarország Kormánya, mind a Miskolci Egyetem részéről, amellyel az átalakítás folyamata már megkezdődött. Lesznek intézkedések, amelyek 2020. augusztus 1-től kerülnek bevezetésre (pl. a munkavállalók közalkalmazotti státusza megszűnik), de lesznek olyan rendelkezések is, amelyeket csak később, 2021-től, vagy 2022-től kell követnünk.

 

  • Mi lesz a dolgozók közalkalmazotti státuszával?

A közalkalmazotti jogviszonyok munkajogviszonnyá alakulnak át, tehát 2020. július 31-el mindenkinek megszűnik a közalkalmazotti jogviszonya, 2020. augusztus 1-től pedig mindenki – a megkötendő munkaszerződés révén - a Munka törvénykönyve (Mt.) által szabályozott jogviszony alanya lesz.

 

  • Az alapítványi működés mellett a Miskolci Egyetem minden dolgozójára a Munka Törvénykönyve lesz érvényes? Az eddigi kedvezmények, jutalmak és a szabadság hogyan alakulnak át?

Igen, minden munkavállalóra a Munka Törvénykönyve lesz érvényes. Az alapítványi működés mellett megmarad az állami támogatás, ami finanszírozza a béreket, illetve a tudományos előmenetelt. 2021. január 1-jétől 15%, 2022. január 1-jétől újabb 15%-os bértömegemelés lesz. Azaz a munkavállalók két év alatt több mint 30 százalékos garantált bérfejlesztést kapnak.
Az eddigi kedvezmények átmenetileg javarészt megmaradnak, pl. jubileumi jutalom, azok számára, akik az átalakulást követő 5 éven belül jogosultak rá. A szabadságnapokat kollektív szerződés fogja tartalmazni, ez a Miskolci Egyetem esetében, a szakszervezet által is elfogadott módon, 40 nap.

 

  • Lesz-e teljesítményértékelési rendszer?

Jelenleg is van teljesítményértékelési rendszer az egyetemen, amelyet továbbra is fenn fogunk tartani, de az új körülményekhez alkalmazkodva ez a jövőben átalakulhat. Az új modell bevezetésével például lehetőség nyílik a teljesítményalapú differenciált javadalmazásra, mely motiváló tényezőként tud hatni a munkavállalókra.

 

  • Lesz-e cafetria rendszer?

2020-ban az elsődleges feladat az átalakulás gördülékenységének biztosítása az intézményrendszer és a dolgozók számára, ezért 2020-ban biztosan nem lesz lehetőség az esetünkben alkalmazható cafeteria rendszer kidolgozására. Ugyanakkor az új működési formából keletkező bevételek, valamint az ezután megnyíló új pályázati lehetőségek megteremthetik a lehetőségét egy olyan sikeres, piaci működésnek, amely alapul szolgálhat egy, a dolgozóknak plusz juttatásokat biztosító rendszer kidolgozására.

 

  • Milyen garanciák védik a közalkalmazottakat?

2020. július 1-től mindenki – a megkötendő munkaszerződés révén - a Munka törvénykönyve (Mt.) által szabályozott jogviszony alanya lesz. A modellváltás azonban nem befolyásolhatja negatívan a munkavállalókat, ezért számos garancia védi a korábbi közalkalmazottainkat:

  • Az Egyetemet továbbfoglalkoztatási kötelezettség terheli, vagyis mindenkinek biztosítani kell, hogy munkaszerződést köthessen.
  • A jogviszonyváltás során a munkabér nem lehet alacsonyabb összegű, mint a közalkalmazotti illetmény és illetménypótlékok együttes összege (Kjt. 25/B. § (2) bek.).
  • A jogviszony időtartama, munkaidő jellege változatlan (Kjt. 25/B. § (2) bek.).
  • A munkaviszony első évében a munkáltatói felmentésre vonatkozó Kjt. szabályok alkalmazandók (Nftv. 117/C. (6) bek.).
  • A munkaviszony első 5 évében a jubileumi jutalomra vonatkozó Kjt. szabályok alkalmazandók (Nftv. 117/C. (6) bek.).
  • A jelenleg garantált illetmény alapbérként megmarad.
  • Az Mt. által nem ismert pótlékok beépülhetnek az alapbérbe vagy egyéb pótlékba.
  • A Kollektív Szerződésben az alap- és pótszabadság mértékétől a munkavállaló javára el lehet térni.
  • A végkielégítés mértékét a Kjt. jogviszonyban töltött idő elismerésével, a jogviszonyban töltött idő együttes tartamának figyelembevételével kell megállapítani, ha az a közalkalmazottra nézve kedvezőbb (Kjt. 25/B. § (5) bek.).

 

  • A szervezeti egységeket tekintve, mi változik az átalakulás után?

2020-ban a szervezeti egységek megmaradnak a jelenlegi formájukban. A működéssel kapcsolatos döntések meghozatala, a feltételek, így a szervezeti egységek koncepciójának kidolgozása 2020. II. félévének, illetve 2021. év feladata.

 

  • Mi történik a magyar állami ösztöndíjas támogatási formával? (Lehet-e államilag finanszírozott képzésre jelentkezni, vagy csak önköltséges képzés indul a továbbiakban?)

A Miskolci Egyetem Alapítványi formában történő további működése nem befolyásolja azt a tényt, hogy az egyetem alaptevékenysége révén (oktatói, kutatói) továbbra is közfeladatot lát el. A modellváltás nem befolyásolhatja negatívan az egyetemi felsőoktatásban résztvevő hallgatókat, illetve a jelentkezőket, ezért az állami ösztöndíjas férőhelyek továbbra is biztosítva lesznek azok számára, akik megfelelnek az egyetem által meghatározott feltételeknek.

 

  • Az alapítványi működés mellett ingyenes marad a képzés a Miskolci Egyetemen?

Igen, ingyenes marad a képzés. Aki eléri a szükséges ponthatárt, ugyanúgy, mint eddig, államilag támogatott képzésre kerülhet be. A modellváltás hallgatóközpontú, azaz azt szeretnénk, hogy az újfajta működés fő nyertesei a diákok legyenek. Ebből nem érdemes kimaradnia senkinek, megéri a Miskolci Egyetemre járni!

 

  • Az alapítványi működés mellett változik a tandíjmentes férőhelyek száma a Miskolci Egyetemen?

Ha a felvételiző eléri a szükséges ponthatárt, államilag támogatott helyre kerül be a felsőoktatásba. A képzés csak azok számára önköltséges, akik ezt a pontszámot nem érték el. A Miskolci Egyetemen tizenegy tudományterületen folyik országosan és nemzetközileg is elismert képzés, vannak országosan egyedülálló és csak itt elérhető szakjaink. Mindegyik területen biztosítjuk az államilag támogatott oktatást.

 

  • Az alapítványi működés mellett megmaradnak a különböző ösztöndíj lehetőségek (tanulmányi, szociális) a Miskolci Egyetemen? Ha a Miskolci Egyetem magánegyetem, pályázhatnak a hallgatók Erasmus és más hasonló ösztöndíjakra?

Igen. Ahogyan az államilag támogatott képzések megmaradnak, a hallgatói támogatások, az ösztöndíjak és tehetségprogramok is változatlanul elérhetőek lesznek a diákok számára.

 

  • A Miskolci Egyetemen az alapítványi működés mellett a hallgatók kapnak majd diákigazolványt?

Igen, a Miskolci Egyetem hallgatói továbbra is jogosultak a diákigazolvány nyújtotta kedvezményekre. A képzések, a diplomák és oklevelek állami elismertsége is ugyanúgy érvényes marad.

 

  • Az alapítványi működés során milyen bürokratikus elemek kerülnek ki a Miskolci Egyetem rendszeréből?

Az intézmény kikerül az Államháztartási törvény alól, ez leginkább a gazdálkodásában és az ezzel összefüggő adminisztrációban jelent majd könnyebbséget. A modellváltástól rugalmasságot várunk az Egyetem mindennapi életében.